height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=931122258231207&ev=PageView&noscript=1"
0911 195 345 info@happyschool-za.sk

Zdá sa vám, že školské hodiny sú sklamaním a nemajú dostatočný dopad na vzdelanie detí?

Alebo ste už niekoľkokrát zažili situáciu, keď si prostredníctvom klasického učenia, si deti zapamätajú informácie iba na krátko? Hrávať pri vzdelávaní môže byť riešením pre zlepšenie efektivity.

V tomto článku vás preto oboznámime s metódami, ktoré vám pomôžu skutočne pochopiť látky a navyše to bude zábava!

Čo je vzdelávanie a čo doučovanie?

Vzdelávanie je činnosť, ktorá  by mala viesť k porozumeniu nových vedomostí a zručností tak, aby ich žiak vedel používať.
Doučovanie je forma vzdelávania, pri ktorom osoba pomáha druhej osobe alebo skupine osvojiť si určitú látku alebo zručnosť. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako môžete deti vzdelávať alebo doučovať. Hravý prístup môže byť veľmi efektívnym spôsobom, ako sa naučiť nové veci.

Prečo byť citlivý pri vzdelávaní/doučovaní

Váš spôsob vzdelávania môže ovplyvniť, ako efektívne sa dieťa učí. Ak ste príliš prísny, môžete dieťa odradiť od učenia sa. 
Môžete tiež znížiť sebadôveru dieťaťa a spôsobiť, že bude mať problémy s udržaním pozornosti. Citlivý prístup pri učení sa znamená, že vytvoríte hodnotné vzdelávacie prostredie pre dieťa, ktoré je zamerané na podporu ich osobnostného a emocionálneho rastu.
Predsa len, dieťa sa ešte len učí niečo nové. Spomeňte si, keď ste sa učili prvýkrát písať alebo čítať. Alebo šoférovať, či upiecť palacinky. Nebolo to ľahké, však? Pri čítaní a písaní ste potrebovali čas osvojiť si správne znaky i zvuky a spájať ich dohromady. 
Aké by to bolo, keby na vás niekto kričal alebo sa na vás hneval za to, že to neviete hneď na prvýkrát? 

Ako pristúpiť k vzdelávaniu s hravým prístupom?

Učenie sa môže zdať ako nuda, ale nemusí to tak byť. Hravým prístupom k vzdelávaniu môžete svojim deťom pomôcť zabaviť sa pri učení a zároveň si naučiť nové veci.
Existuje niekoľko spôsobov, ako pristúpiť k vzdelávaniu s hravým prístupom. Môžete si vytvoriť hry pre deti na určitú tému, ktorú sa potrebujú naučiť. 
Taktiež môžete použiť lego na to, aby ste im pomohli rozvíjať logické myslenie a zlepšiť matematiku. Hry na rôzne témy sú dostupné na internete. Stačí trochu pohľadať, vytlačiť a už len učiť sa hrou. Hraním hier môžu deti nevedome rozvíjať svoje schopnosti matematiky, jazyka a iných predmetov.

Tipy na učenie doma a s pomôckami

Domáce vzdelávanie môže byť pre vás a vaše dieťa náročné. Je dôležité mať na pamäti, že hra je tiež učením sa. Pomocou hravých aktivít a pomôcok môžete svojmu dieťaťu pomôcť zvládnuť domácu výuku a zlepšiť schopnosť udržiavať pozornosť.
Existujú rôzne spôsoby, ako sa dieťa môžete učiť doma – od čítania kníh alebo sledovania edukačných programov na televízii alebo jednoducho len rozhovory s rodinou či priateľmi. Ako rodič, máte najväčšiu moc ovplyvniť to, čo bude pre vaše dieťa vzdelávacím prostriedkom.
Skúste na detské učenie doma využiť niekoľko z nasledujúcich tipov a pomôcok pre efektívnejšie učenie:

  1. Použite tematické hry – Uvedomte, že hra sa môže stať vzdelávacím prostriedkom a preto by ste mali vyhľadať edukatívne hry, komponenty alebo aktivity, ktoré sú navrhnuté s cieľom pomôcť deťom učiť sa.
  2. Vyberte si praktické projekty – Prechádzať obsah knihy je skvelým spôsobom, ako naučiť deti nielen čítať, ale aj pochopiť informácie a koncepty. Pre doplnenie učenia môžete svoje dieťa naučiť tvorivo si predstavovať veci okolo seba prostredníctvom rôznych projektov.
  3. Skontrolujte online materiály – existuje veľa webových stránok ponúkajúcich kvalitné hry pre vzdelávanie. Nemusíte k počítaču púšťať dieťa, ale ak vám to nevadí, pre zmenu môžete deťom dopriať aj online doplňovačku na tvrdé a mäkké i.  Online priestor môžeme používať aj efektívne.
  4. Použite plastelínu – ak je to možné, použite plastelínu na vytvorenie písmen, slov a celých predmetov, o ktorých sa učíte. Dokonca aj na taký predmet ako biológia sa dá využiť plastelína – môžete vytvoriť bunku, pľúca, telo i srdce. No nezabudnite, že každá vec musí byť aj napísaná, napríklad na papierovom štítku.
  5. Robte experimenty aj vonku a v prírode – objavy v prírode sú jednou z najlepších metód pre učenie detí. Umožnite svojim deťom objavovať svet a skúmať prostredníctvom pozorovania mravcov, vtákov, rýb. To sa týka určitých typov školských predmetov, ale aj napríklad také čítanie môžete precvičovať na ulici. Všade je veľké množstvo nápisov.
Môžeme konštatovať, že citlivé a hravé učenie sa môže mať pozitívny vplyv na výsledky študentov.
Tieto prístupy zvyšujú záujem o učenie a pomáhajú deťom zlepšiť svoje schopnosti.

Nechajte svoje deti objaviť radosť z učenia a pomôžte im dosiahnuť svoj potenciál s pomocou citlivého a hravého učenia v doučovacom centre. Takýto krok môže byť pre dieťa veľkým prínosom a investíciou do jeho budúcnosti.

Nemáte čas na hravé učenie sa s deťmi?

Rady pomôžeme aj Vášmu dieťaťu s učením sa.

Veľa radosti pri učení hrou :-).